Jezdci Časem - Alex Scarrow, recenze

Jezdci casem (Alex Scarrow) [CZ] obal
Název: Jezdci Časem (GR)
Autor: Alex Scarrow
Z anglického originálu: Time Riders (Time Riders #1)
Průměrné GR hodnocení: 3.83
Nakladatelství: BB art

Zahrávejte si s časem a známý svět… by se mohl změnit ve svět, jak ho neznáte.
Liam O'Connor měl zemřít v moři v roce 1912.
Maddy Carterová měla zemřít v letadle v roce 2010.
Sal Vikramová měla zemřít při požáru v roce 2026.
Ale několik okamžiků před jejich smrtí se zničehonic kdosi objevil a řekl: „Podej mi ruku…"
Jenže Liam, Maddy a Sal nejsou zachráněni. Najala je organizace, o jejíž existenci nemá nikdo ponětí, s jediným cílem – aby opravovali narušenou historii. Protože cestování časem je možné a někteří lidé by se rádi vrátili v čase a měnili minulost.
Proto existují Jezdci časem, aby nás chránili. Aby zabránili cestovatelům v čase ve zničení světa…
- oficiální česká anotce

~ Co se stalo, nemůže se odestát – nebo ano?
Cestování v čase – svatý grál všech fanoušků sci-fi. Fenomén skrývající netušené možnosti a zároveň představující obrovské nebezpečí. Ve světě Alexe Scarrowa je cestování po a proti proudu času opravdu možné; samotný vynálezce stroje, který to umožňuje, si však uvědomil, jak křehká je podstata času a jak nestálí a nedisciplinovaní jsou lidé, a svůj vynález zničil. Ale jak už to tak bývá, netrvalo dlouho a našli se jiní, kteří se - povzbuzeni jeho úspěchem – do podobných podniků opět pustili. A nevzešlo z toho nic dobrého. Pokrok se zastavit nedá a tak jako protipól k neopatrným cestovatelům vznikli „Jezdci časem“, kteří pátrají po trhlinách, které takovéto cestování působí, a snaží se zachovat historii tak, aby mohla existovat ta správná budoucnost a přítomnost.

http://fc05.deviantart.net/fs71/i/2010/302/e/c/our_clock_is_ticking_by_kateey-d31qtxl.jpg~ Když ještě nechcete zemřít
Jezdcem času se nemůže stát jen tak kdokoli. Správní adepti jsou vybíráni z lidí, kteří mají smrt na jazyku a již nikomu – a především své době – nebudou chybět. Zároveň také musí mít ty správné vlastnosti, aby byli schopní trhliny hledat, identifikovat a následně napravovat. Proto se není čemu divit, když se v novém týmu sejdou tři mladí lidé různého věku a národnosti, narozeni v různých stoletích. Ir, Indka a Američanka. Adolescent, teenager a mladá dívka. Stevard z Titaniku, školačka z Bombaje, programátorka z New Yorku. Tři ideální kandidáti, kteří se mají starat o čas. Už jejich první mise bude pro ně velikou zkouškou.

~ Nenáročné Sci-fi
Samotný koncept cestování v čase je natolik fascinující a složitý, že jeho použití jako hlavní zápletky v knize chce spoustu opatrného plánování. Začátek knihy je velmi působivý a představuje čtenáři svět, který se na první pohled zdá být velmi dobře promyšlený a propracovaný. Každá z postav má v příběhu své místo, najdeme zde prolínání minulosti a současnosti, hned tři alternativní budoucnosti. Zdá se to být velmi složité, ale opak je pravdou – diagram na konci knihy, který ilustruje odklon od historie a vznik nových verzí skutečnost vlastně vůbec nebyl potřeba, časem totiž zjistíte, že autor jen tak brouzdá po povrchu problematiky cestování časem; do ničeho hlubšího a složitějšího se  nepouští, nemá ambice stvořit něco opravdu velkolepého a spletitého.

~ Co by bývalo bylo a ještě může být
Cestování časem zde představuje jen prostředek, jak postavy uvést do netypické situace, kde doslova jde o osud a hlavně budoucnost celého světa. Ano, pravidla používání stoje času jsou řešena zajímavě, ne však nějak zvlášť originálně. Jediný vyloženě novátorský prvek představují časové bubliny, ve kterých členové týmu přebývají a stále dokola zažívají události 11. září 2001, zatímco pátrají po oněch trhlinách v čase. Tento zajímavý prvek se však moc uplatnit nestihne a ustupuje do pozadí dobrodružné střílečce a záchranné misi, která se rozbíhá, když dva z členů týmu uvíznou v pozměněné minulosti, která ohrožuje samotnou přítomnost/budoucnost.

http://th03.deviantart.net/fs32/PRE/f/2008/201/2/d/Old_New_York_City_by_spybg.jpg

~ Mladík z Titanicu a terminátor na skok v Německu
Hlavní trojce rekrutovaná záhadným panem Fosterem je vskutku různorodá a byla by dobrým základem pro dynamický tým, spousty interakcí nebo hluboce rozvinutých psychologií postav se však nedočkáte. Zatímco děvčata Maddy a Sal většinu knihy přečkávají relativně v kidu na základně, Liam spolu s podpůrnou jednotkou Bobem - klonem uměle vypěstovaným v laboratoři, který na misích plní funkci bodyguarda a jakéhosi chodícího počítače – bloumá pozměněným hitlerovským Německem a snaží se zjistit, kde se stala chyba. Nejzajímavější postavou – v rozšířeném slova smyslu - je právě klon Bob, který zcela jistě přiroste k srdci všem fanouškům starého známého Terminátora. Bob je jen vylepšenou verzí, v jejíž počítačových obvodech se kupodivu začíná formovat něco jako osobnost a to bez ohledu na naprogramování Skynetem panem Fosterem.To, že je je nejlépe se vyvíjející postavou v příběhu právě lidský klon Bob, je docela na pováženou.

~ Slovo závěrem
Jezdci časem představují nenáročné čtení, které svým pojetím a propojením cestování v čase a alternativních historií určitě pobaví čtenáře, kteří občas nepohrdnou fci-fi. Skalní fanoušci tohoto žánru by však mohli být zklamáni nedotažeností některých aspektů příběhu, jehož plynutí někdy až příliš závisí na náhodách. Navíc - každý správný fanda cestování v čase ví, jak se dá poslat zpráva do budoucnosti - jen tajemný pan Foster, který se tomu věnuje už léta netuší... (?) Právě takovéto "nedomyšlenosti", u kterých si čtenář připadá chytřejší než všichni hrdinové dohromady, knize na čtivosti hodně ubírají.


CREDITS [obrázky: Old New York City by ~spybg, Our clock is ticking by *Kateey;] 

Nové covery - listopad (3)

(Curse Workers, #3) by

(Elemental, #2) by
(Touched, #1) by





Listopad (4. týden)   
(Wolf Springs Chronicles, #1) by  
(Gentleman Bastard, #3) by (28)
(Legend, #1) by
(The Edge, #3) by
(Mythos Academy, #2) by



http://img718.imageshack.us/img718/3100/signatureseesen1.png

Lovkyně snů - Procitnutí - Lisa Mc Mann, recenze

Největší obrázek výrobku Lovkyně snů – ProcitnutíNázev: Procitnutí (Lovkyně snů #1)
Autorka: Lisa McMann
Z anglického originálu: Wake (Dream Catcher #1)
Průměrné GR hodnocení: 3 .81
Nakladatelství: Fragment (ukázka z knihy)

Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen. A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastníkem...“
- oficiální česká anotace

~ Román nebo novela?
Kratičká kniha, která by se se svými ani ne 40 000 slovy dala považovat za novelu. Přečtete ji na jedno, maximálně dvě posezení a po jejím skončení si nebudete tak úplně jisti, jestli to už opravdu „bylo ono“.  Možná by nebylo od věci mít již v záloze připravené další díly, navázat a předstírat, že kniha ještě neskončila. Wake – Procitnutí - prvotina autorky Lisy McMann sice nebyla tak propracovaná jako její pozdější Cryer‘s Cros, kde už bylo vidět, že se vypsala a dokázala vytvořit neopakovatelnou atmosféru, ale už i v Procitnutí je vidět její nezaměnitelný styl. Krátké jednoduché věty, přítomný čas, přímočarost.

~ Pár škatulek
Oficiální zařazení knihy od nakladatele originálu zní: „Fikce: sny, bdělé snění, emocionální problémy, tajné operace, mezilidské vztahy, střední školy“. Ano i tak by se procitnutí dalo shrnout. Důraz je kladen především na ty sny, protože jak už je vidět z anotace, hlavní hrdinka trpí zvláštní schopností propadat se lidem do snů. Jeden se až musí divit, jak často její drazí spolužáci usínají právě ve škole a připravují jí tak velmi krušné chvíle – Janie totiž svou účast na snech ostatních neumí nijak ovládat.

~ Den.měsíc.hodina.minuta
Kniha je členěna do krátkých segmentů označených datem a přesným časem – zřejmě aby autorka příliš nemusela plýtvat slovy uvozujícími jednotlivé události. Pokud jste jako já, tahle otravná - nicméně všudypřítomná - číselka zřejmě bude ignorovat a návaznost děje se budete snažit pochopit za běhu, což může být občas vzhledem v rozkouskovaném příběhu plnému snů trochu matoucí. Autorka nikomu nemaže med kolem pusy, většina snů je divných, trapných a nelogických, což Janie staví do pozice, kdy o svých blízkých a o tom, co se jim honí hlavou, ví někdy i víc než oni sami. Sny jsou alfou a omegou, snad polovina děje je snového charakteru – poskytuje tak Janii prostor k mapování svých možností jako lovkyně snů (v originále Dream Catcher).

~ Pomaloučku, polehoučku
Ve chvíli kdy Janie přestane být ve snech svého spolužáka Cabela jen nečinným pozorovatelem, začne si pomalu uvědomovat, že by mohla také něco změnit a být ostatním užitečná. Cabel, o kterém se říká, že má co dočinění s dealováním drog, se najednou zdá být jediným, komu na ní opravdu záleží a komu by se mohla svěřit. Romance mezi Cabelem a Janie je docela milá, přirozená, občas i dramatická, bohužel nijak zvlášť epická či nezapomenutelná. Nutno také říci, že příběh se vyvíjí tak nějak nenápadně a postupně. Na konci nečekejte žádné velké ohňostroje ani nervy drásající zvraty… jen drobná odhalení a nenápadné změny. 

~ Slovo závěrem
Takhle krátké knihy se hodnotí těžko – je v nich málo prostoru, abyste si někoho zamilovali, jsou příliš krátké, aby mohly mít nějakou propracovanou zápletku… Jestli se vám Procitnutí bude líbit, je mnohem více než u ostatních knih záležitostí pocitovou, nikoli rozumovou. Pro mě představuje milou chuťovku, která na chvíli zabaví, avšak neučaruje.



Nové covery - listopad (2)

Vaše pravidelná dávka emocí :) Které si najdou cestu na vaši to-read poličku?

(Hereafter #2) by
(The Reaper Diaries, #1) by
Mně učarovalo Undeadly
A který cover vede u vás?

Příští týden vychází - Listopad (3. týden) 
(The Pledge, #1) by
(Shatter Me, #1) by
by
by
(Diary of a Wimpy Kid Series #6) by
(Bloodlines, #2) by
by
(Talisman, #3) by
by
by



http://img718.imageshack.us/img718/3100/signatureseesen1.png

The Hunger Games - oficiální kino trailer

Pamatujete, jak jsem slibovala, že pondělí bude stát za to? Já své sliby plním. Až příště půjdete do kina, nezapomeňte tam přijít včas, aby vám náhodou neunikly ukázky - konkrétně tento zbrusu nový

The Hunger Games trailer
dvě a půl minuty v celé své kráse

http://img718.imageshack.us/img718/3100/signatureseesen1.png



Proč se už teď těšit na pondělí?

Dvě slova. Hunger Games. Hladové hry. 
http://img.csfd.cz/posters/29/291670_1.jpg 
Už se nám to blíží - film se vší slávou (doufejme) vstoupí do kin již v březnu 2012. Již víme, jaké herce uvidíme v hlavních rolích, viděli jsme první oficiální fotky z filmu, minutový sneak peek (sestřih Katnissina pobíhání lesem) a nedávno přibyly také oficiální filmové plakáty...

A právě již příští týden v pondělí 14. listopadu se dočkáme zveřejnění oficiálního filmového traileru! Ten si svůj debut odbyde v ranním vysílání americké show Good Morning America.


"Fanoušci knižní trilogie "Hladové hry" už nebudou muset čekat dlouho, aby viděli, jak bude Panem, zámožný Kapitol nebo distrikt č. 12 - domovskýkraj Katniss Everdeenové - vypadat na velkém plátně."
-
http://img718.imageshack.us/img718/3100/signatureseesen1.png

Držme palce, aby to bylo tak epické, jak to zní!
May the odds be ever in our favor - on Monday...

Faeriewalker - Jenna Black, recenze

Další recenze "z mrazáku", což znamená, že jsem ji napsala už dávno, ale dala jsem ji na chvíli k ledu s tím, že se k ní brzo - rozumějte za pár dní -  vrátím. A ejhle, ona už není půlka srpna ale listopad. Asi byste to na ní nepoznali, ale já to i tak přiznám, že není "čerstvá". Protože i po tak dlouhé době, když se na ni dívám novýma očima, si za každým slovem stojím :)

 http://img222.imageshack.us/img222/3981/dividerc.png

~Intro
Jednou za čas mě vždy u nějaké YA knížky, která mě vůbec nebaví, přepadne hrozivý pocit, že už jsem možná překročila onu neviditelnou čáru, kdy už jsem tomuhle žánru odrostla. Kdy už mě nebude bavit číst o náctiletých postavách a jejich milostných trablích, o kouzelných světech, magických schopnostech, nadpřirozených stvořeních…

Naštěstí se vždy jako zázrakem objeví další YA kniha, která mě vyvede z omylu a ujistí mě, že chyba není ve mě, ale ve výběru čtiva. Tentokrát mě z mé YA krize vyvedla série Faeriewalker od Jenny Black, která obsahuje všechno výše zmíněné, ale v takovém poměru a dávkování, že u mě způsobila několik pozdních nočních (brzkých ranních) čtecích seancí a horkost ve tvářích doprovázenou připitomělým úsměvem.

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli recenzovat každou knihu zvlášť, nebo všechny dohromady. Ale protože jsem všechny tři díly zhltla za necelý týden, na recenze mezi nimi nebyl čas a už pro mě „není cesty zpět“, abych jednotlivé díly vnímala bez znalosti celku, nakonec z toho bude trojrecenze, ve které se pokusím nastínit atmosféru trilogie* jako celku. (To že jsem celou trilogii shrnula těsně pod hranicí tisíce slov považuji za takové své malé – ale o to více epické - osobní vítězství)


     
Série: Faeriewalker
Autorka: Jenna Black

žánr: Young Adult, fantasy, vílí, romantika 

Knihy v sérii: (trilogie)
#0,5 Remedial Magic (2010) 3,45 novela (zdarma k online přečtení na stránkách vydavatele)
#1 Glimmerglass (2010) 3,84
#2 Shadowspell (2010) 4,08
#3 Sirensong (2011) 4,02




~Jak to začalo
Série Faeriewalker staví na předpokladu, že víly opravdu existují – lidé o nich a jejich magických schopnostech vědí, ale stejně tak jako víly nemohou do našeho světa, smrtelníci nemohou do toho jejich. Výjimkou je pouze jedno jediné místo – město jménem Avalon ve Velké Británii, kde magie a technologie dokážou fungovat zároveň a které mohou obývat jak lidé, tak příslušníci vílího národa. A právě tam utíká šestnáctiletá Dana, která už dál nedokáže snášet excesy své opilecké matky a zároveň chce poznat svého vílího otce, který je vysoce postaveným avalonským občanem.



~Schopnosti a možnosti
Ve chvíli kdy Dana překročí hranice města, zjišťuje, že její matka měla pádné důvody, aby ji od magického světa držela co nejdál. Potomci vílů a lidí totiž vůbec nejsou tak častí, jak by se mohlo zdát, a za vzácných okolností, kdy dítě do vínku dostane přesně polovinu lidské a vílí podstaty, stává se z něj Feariewalker – jedinec se schopností volného cestování mezi oběma světy – což je právě případ hlavní hrdinky. A nejen to – Faeriewalker může přenášet lidskou technologii do světa víl a vílí magii naopak do světa smrtelníků. Tahle jedinečná schopnost z Dany činí osobu nebezpečnou pro obyvatele obou světů a objekt (nejen) politického zájmu všech, kteří touží po moci nad některým z nich.

~Moderně pojaté tradice
Série perfektně vyvažuje realistické prvky moderního světa se světem magie. Čtenář, pro kterého jsou vílí prvky novinkou, není okamžitě přehlcen hordami skřítků, trolů, jednorožců a jiné podobné havěti. Naopak čtenář vílího folklóru znalý ocení, že se autorka držela starodávných tradic: vílí svět se tradičně dělí na dvory Seelie a Unseelie, jimž vládnou královny Mab a Titania, neporušitelné magicky uzavřené smlouvy musí být formovány do písmena přesně, jinak by mohly být překrouceny k nepoznání, mytická Divoká honba (Wild Hunt) vedená nesmrtelným Erlkigem straší ve snech každého, kdo jí kdy zkřížil cestu. Přestože jsou vílové obývající Avalon zvyklí jezdit moderními auty, používají mobilní telefony a chodí do místního Stabucks, pořád jsou hrdí, krásní a rezervovaní (a jako pro správné Brity je pro ně konzumace čaje téměř náboženským rituálem).

~Postavy – hlavní čtveřice
Dana je ze začátku velmi naivní a tak trochu bezradnou – a co se týče vztahů s kluky naprosto nezkušenou – hrdinkou; rozhodla se žít na jiném kontinentě s člověkem, kterého nikdy neviděla a na místě, o kterém téměř nic neví. Časem se vůči lidem, na kterých jí záleží, ukazuje jako velmi charakterní a statečná až do té míry, která často hraničí s hloupostí. Na druhou stranu si ale dokáže přiznat, které bitvy vyhrát nemůže a vládne sarkasmem a vtipnými poznámkami, které prosvětlí i ty nejzoufalejší situace.

Jako by nestačilo, že Daně usilují o život obě vílí královny a ona nemůže ani na krok bez bodyguarda, začne o ni jevit zájem neodolatelný, neuvěřitelně sebevědomý vysokoškolák Ethan (jehož charakter je výjimkou potvrzující pravidlo slavné vílí rezervovanosti), kterého předchází více než zasloužená pověst zkušeného svůdníka a lamače dívčích srdcí. Prostě kluk Jaceovského typu, se kterým každá scéna stojí za to, a který vás dostává do kolen - v dobrém i špatném smyslu slova. Vždycky ve vás hlodá kousek pochybnosti, jestli je opravdu takový, jaký se zdá, ale nepřestáváte doufat, že Dana není jen další z jeho obětí.

Jako protipól tak trochu namyšleného avšak galantního Ethana je tady Danin náctiletý instruktor sebeobrany - taktéž neodolatelný (oškliví příslušníci vílího národa snad ani neexistují) a naprosto nesnesitelný Keane s pro víly netypickou gothickou image, jehož učební metody spočívají ve filosofii, že musí Danu k dobrým výkonům motivovat svým arogantním povýšeným chováním (které je jeho druhou přirozeností). Přidejte k tomu všemu ještě Ethanovu mladší sestru Kimberteenage atmosféry, kde chemie funguje tak jak má.

~Nepřátelé, co mají styl
Celý jeden odstavec si zaslouží zloduchové. Vezměte do ruky jakoukoli jinou knihu s paranormálními motivy – máte? Drtivá většina bad guys se dá rozdělit na a) megalomany toužící po moci b) šílence nemající co ztratit c) zatrpklé pomstychtivce. Ano, všichni tihle se tak trochu vystřídají i v těchto knihách, ale ten hlavní, ten, který je v Shadowspell všechny strčí do kapsy, se naprosto vymyká. Vůdce Divoké Honby, nesmrtelný mytický Erlking, který v zájmu pokroku v době svého pobytu v Avalonu vyměnil lesklou zbroj a bujné oře za silné motorky a koženou kombinézu, aniž by ztratil kouska respektu. Lstivý a velmi inteligentní padouch, který je vždy tři kroky na před a vyznačuje se sexappealem rockové hvězdy a nevídaným smyslem pro humor. Charismatický nesmrtelný bojovník s poněkud zvráceným morálním standardem (ale alespoň s nějakým) se kterým nikdy nevíte na čem jste.

~Geniální zvraty a volné konce
Autorka se ve světě, který stvořila a který se řídí nesčetnými složitými magickými zákonitostmi, pohybuje s takovou lehkostí, že zvládá své postavy uvádět do tak absurdních situací, kdy se jejich nejhorší nepřátelé polovinu času naprosto logicky zdají být jejich nejlepšími spojenci, aby v zápětí vlivem nějakého zvratu vše bylo zase úplně naruby (význačné pro Sirensong). Všechny vztahy mají několik rovin, protože každý může mít nějaké vedlejší motivy, všechny lži a podvody, ke kterým se uchylují se jim jednoho dne vrátí a popletou už tak dost složité vyhrocené vztahy. Starý známý boj dobra se zlem je jen takovým (ne)vítaným a nepřehlédnutelným přídavkem.

~Kde je konec koncům
Konec série je dostatečně uzavřený, aby rozřešil všechny nastolené problémy – které se během série množí rychlostí, při které pochybujete, že se všechny vůbec kdy mají šanci vyřešit - ale zároveň přiznává, že někdy ani parta teenagerů nedokáže porazit nadpřirozená (i obyčejná) zla celého světa a nedokáže zachránit každého, kdo se k tomu připlete. (Což je oproti všem přemnoženým Happily Ever After knihám příjemná změna, která dodává na realističnosti). I když kdo ví, možná si jen autorka nechala pár volných konců pro případný sequel?

*Před pár dny měsíci Jenna Black tweetovala že „Sirensong – alespoň prozatímje poslední knihou série“. Což nechává otevřená vrátka tomu, že někdy v budoucnu by se to mohlo změnit.


Ode mě zasloužený plný počet - 
perfektní série, která má vše, co by správná YA fantasy měla mít
Pokud by vás zajímaly recenze k jednotlivým dílům, ve kterých jsem se uchýlila i ke srovnávání s Nástroji smrti, pokračujte některým z odkazů

English review of Glimmerglass
English review of Shadowspell
English review of Sirensong

Copyright © 2009 - Imaginary Whispers - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template