Ruby Red / Rudá jako rubín - Kerstin Gier, recenzeRudá jako rubín (Drahokamy, #1)Ruby Red (Ruby Red Trilogy, #1)GER: Rubinrot (Edelstein Trilogie, #1) - r. 2009 [originál]
EN: Ruby Red (Ruby Red Trilogy #1) - r. 2011 [překlad]
CZ: Rudá jako rubín (Drahokamy #1)  - r. 2012 [překlad]
Autorka: Kerstin Gier
Průměrné GR hodnocení: 4.14
Žánr: YA, sci-fi, dobrodružné, romantické, mysteriózní, historické

Česká anotace k přečtení na GR
   ~ Intro
Umět cestovat časem by mohla být úžasná schopnost. Ale ne v tom případě, že se zcela neočekávaně a nekontrolovatelně na několik minut až hodin ocitáte v náhodném čase v minulosti. Tam, kde v současnosti stojí vaše škola, před dvěma sty lety mohla být hluboká bažina – a to v tom lepším případě. Když šestnáctiletá Gwendolyn zjišťuje, že je to ona, kdo zdědil rodinný gen unožňující takto cestovat do minulosti, chtě nechtě se musí svěřit do péče intrikánského spolku, vlastnícího přístroj, který dokáže její nevyzpytatelné návštěvy do minulosti usměrnit.

 ~ Jak vyrobit bestseller
Ruby Red (The Ruby Red Trilogy, #1)
Anglická verze v paperbacku
Autorka vsadila na divokou kartu – young adult cestování v čase. Mohl to být obrovský propadák či kolosální úspěch. Trilogie je bestsellerem a to hned v několika jazycích, takže to druhé se pravdě blíží více. Pro mě je Ruby Red po dlouhé YA pauze velmi příjemným překvapením. Autorka udělala moc dobře, když se cestování časem nestalo jen samoúčelným prostředkem jak postavy vyklopit do jiné éry a nechat je bojovat o život / návrat domů / osud celého světa. Cestování časem zde není jen nebezpečnou vyspělou technologií ale vzácnou schopností s několikasetletou tradicí opředenou tajemstvím a chráněnou tajuplným společenstvím, které se žene za vyšším cílem než je blaho cestovatelů, jimž na první pohled pomáhá. Svododní zednáři by se zelenali závistí. Žádný z užitých konceptů (magie krve, jedinečnost drahokamů, zákony cetování časem, starobylé proroctví) nejsou samy o sobě prudce originální, ale přesto dohromady tvoří neotřelou kombinaci.

http://th05.deviantart.net/fs28/200H/i/2008/156/7/7/ruby_by_TravisManley.jpg„Dopravu ve městě zdržel protestní pochod: skupinka vyšinutých žen se dožadovala volebního práva. To dřív budeme stavět kolonie na měsíci, než dostanou, co chtějí.“
- Letopisy Strážců, 24. června 1912.


  ~ Ingerdience
Příběh je propletencem vědy, zvláštních schopností, proroctví, magie, drahých kamenů, astrologie, alchymie a kdo ví čeho dalšího. Čtenář se vždy dozvídá jen to co musí, jedno odhalené tajemství je střídáno dalšími nezodpovězenými otázkami a nečekanými souvislostmi. To vše je dávkováno přesně tak, aby se čtenář v příběhu neztrácel avšak zároveň hltal další stránky s očekáváním dalšího vývoje. Jakmile překlenete úvodní pomalejší rozjezd, hluché místo nenajdete; kniha se pak čte sama. Hlavní dějová linka ze současnosti se stále více  zaplétá s tou z minulosti a tvoří souvislý celek, kde se sice jednotlivé události odehrávají mnoho desítek let od sebe, ale jedna bez druhé nemohou existovat. Každá kapitola je doplněna krátkým poselstvím z minulosti: částí proroctví či písemným záznamem nějakého člena společenství, který komentuje minulé (pro něj současné) dění a doplňuje tak celou mozaiku o zajímavé detaily.
http://25.media.tumblr.com/9ff3c2a20f9643d0b98474115aeab2b5/tumblr_mij5btA6hk1qet75po1_500.jpg
FIlmová adaptace: Maria Ehrich, Jannis Niewöhner

  ~ "Časoprostorové kontinuum" - pozor, křehké!
Jakmile se hrdinové chystají na výlet do minulosti a přemítají zda v budoucnosti neudělají něco, co ovlivní jejich současnost, teprve tehdy se dostaví vítaný a tolik očekávaný pocit závrati spolu s vroucným přáním toho, že se do příběhu autorka pustila s rozmyslem a ví, co dělá. Stačí totiž tak málo, aby se začátek a konec vlivem časových paradoxů rozběhly na úplně jinou stranu a už se nikdy nesetkaly. Detailní rozbor zákonitostí cestování časem a dějové linie by mohl snadno odhalit praskliny a nelogičnosti. Obzvláště rýpavý čtenář se starostí o časoprostorové kontinuum by se v nich mohl šťourat tak dlouho, až by nezůstal kámen na kameni. Těžko říci, jak se s tím autorka do budoucna popere, úkol si rozhodně nestanovila jednoduchý. Bude-li se však držet v mezích zákonů, které sama vymyslela, mohlo by to být velkolepé.

http://24.media.tumblr.com/f2a7f0e57154526749f99e7f887a7525/tumblr_mip7y7yAFP1rdvox2o1_500.jpg„Nesmíš věřit nikomu,“ Řekla Lesley, stejně jako moje matka. „Kdybychom byly ve filmu, zloduch by byl ten, u koho bysme to čekaly nejméně. Ale my nejsme ve filmu a proto bych si dávala pozor na toho, kdo se tě pokusil uškrtit.“

   ~ Plusy a mínusy
Autorčina snaha nepsat postavy černobíle je viditelná, náročnější čtenář si však jistě všimne že u mnohých citelně pokulhává. Zlaté YA pravidlo že věk hlavních hrdinů je ideálním věkem čtenáře bych nechala vytesat do kamene, v tomto případě spíše vytiskla na přebal. A možná bych ještě přidala varování, že Gwendolyn se často chová dětinštěji, než se na její věk sluší a se svými vtipnými poznámkami, které knihu většinou jen elegantně odlehčují a činí ji mladistvě potřeštěnou, někdy až moc tlačí na pilu. Řekněme tedy, že YA literatura již viděla vyspělejší hrdinky jejího věku a Gwendolyn alespoň bude mít ještě spoustu času po boku svého devatenáctiletého spolucestovatele časem - Gideona - dospět. Romantická zápletka která lze z tohoto G-G tandemu vyčíst byla nevyhnutelná a ačkoli byla v prvním díle jen zlehka načata, můžeme s jistou očekávat, že do budoucna dostane mnohem více prostoru.

 ~ Slovo závěrem
Mít mladší sestru, zřejmě bych jí hned po dočtení běžela pro další díl. Takhle mi nezbývá než litovat, že tou mladší sestrou nejsem já, hodnocení by se v tom případě určitě vyšplhalo výše.

 ~ P.S.
Filmová adaptace z letošního roku, kterou spáchali naši západní sousedé, vypadá když nic jiného, tak rozhodně zajímavě. Koukejte jen na vlastní nebezpečí ;) ČSFD

[credits: úryvky jsou neoficiálními překlady anglické verze knihy, images: film Rubinrot a ilustrace, obojí: Tumblr Kerstin Gierruby by ~TravisManley]

 

2 komentářů:

Freckles řekl(a)...

Jéé, vracíš se k blogování? To bych byla ráda - píšeš moc pěkně, důkazem je opět další pěkná recenze :)
A jsem ráda, že se ti kniha líbila, další díly jsou snad ještě lepší :)
Na ten film ale doporučuju kouknout až po přečtení celé trilogie, filmaři si to trošičku pozměnili, a už to trošilinku napovídá zápletku dalších dílů.

Seesen řekl(a)...

Děkuju, od tebe to potěší :) Blogování je moc silné slovo, jen jsem chtěla zjistit, jestli ještě umím psát.. vrátit se ke čtení, sem tam něco zrecenzovat - uvidíme ;)
Už jsem u druhého dílu a nemůžu si stěžovat! :)

Copyright © 2009 - Imaginary Whispers - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template