These Broken Stars - Amie Kaufman & Meagan Spooner, recenzeNázev: These Broken Stars
Série: Starbound (1/3)
Autorky: Amie Kaufman, Meagan Spooner
Vydáno: 20. 11. 2013 (eng)
Průměrné GR hodnocení: 4.02

Žánr: YA, Sci-fi, Romance, Fantasy
Další knihy v sérii Starbound:
#3 Untitled (2015)


Trilogie Starbound není klasickou navazující sérií, ale jedná se o tzv. Companion novels, jsou si blízké, ale jedna druhou pouze doplňují: Trilogie Starbound: Tři světy. Tři milostné příběhy. Jeden nepřítel.

~ Anotace:

Na palubě Ikaru je noc jako každá jiná. Pak se stane katastrofa: ono obrovské luxusní plavidlo je vytrženo z hyperprostoru a střemhlav se řítí na nejbližší planetu. Lilac LaRoux a Tarver Merendsen přežijí. A zdá se, že jsou jediní.
Lilac je dcera nejbohatšího muže ve vesmíru. Tarver je nikdo, mladý válečný hrdina, který se již dávno naučil, že dívky jako Lilac nosí více problémů, než za kolik opravdu stojí. Ale když se nemůžou spolehnout na nikoho, jen jeden na druhého, Lilac a Tarver musí spojit síly a vydat se na křivolakou cestu napříč tajuplnou a opuštěnou planetou, aby našli pomoc.
Najednou, oproti všem očekáváním, Lilac a Tarver najdou v katastrofě, která je spojila dohromady, štěstí v neštěstí. Naděje na společnou budoucnost v jejich vlastním světě neexistuje, a tak začínají přemítat – bylo by jim lépe, kdyby tady zůstali navždy?
Vše se změní, když odhalí pravdu, která se skrývá za hrůzpstrašným šepotem, který je na každém kroku provází. Lilac a Tarver se možná z planety dostanou. Ale nebudou už těmi samými lidmi, kteří na ní přistáli.

~ Intro

Poslední dobou provozuji nový adrenalinový sport. Říkám mu coverjumping – vybírám si knihy podle obálky. To asi občas děláme všichni. Já ale zacházím tak daleko, že si nečtu ani anotaci pro danou knihu. Prostě a jednoduše, pokud mě kniha něčím zaujme, není daleko z mé žánrové komfort-zóny a má dobré hodnocení, pustím se do ní. Tento výběr knih má spoustu nevýhod. Mezi výhody však patří, že mě během čtení nezatěžují má vlastní očekávání a nafouknuté, těžce marketingem zatížené anotace. These Broken Stars je jedním z mých nejnovějších coverjumpů, který mě přesvědčil, že tato strategie funguje. Dostala jsem se tak k dílu, ke kterému bych si možná cestu jinak nenašla. A to by byla věčná škoda.

~ Titanic bez vody
Stavitelé vesmírné lodi Icarus byli ještě domýšlivější, než ti, kdo se v pomatení smyslů vychloubali nepotopitelností, na svou dobu nevídaného zaoceánského velikána, Titanicu. These Broken Stars skutečně nabízí příběh, který se v mnoha ohledech slavné filmové adaptaci neslavné námořní tragédie podobá. Napadlo vás ale někdy, co by se asi stalo, kdyby Rose i Jack přežili a ztroskotali někde na opuštěném ostrově? Icarus je ve své podstatě takovým Vesmírným Titanicem, který však ztroskotáním naopak začíná. Nenechte se však zmýlit, je to mnohem více než romance o dvou lidech z různých sociálních vrstev. Dobrou zprávou zůstává, že ač je kniha součástí série Starbound, přece jen se jedná o stand-alone samostatnou knihu. Příběh započatý v These Broken Stars je zde řádně ukončen a s dalšími knihami autorského dua již má společný jen ten svět, postavy a jejich příběh (pravděpodobně) nikoli.


~ Cesta za záchranou
These Broken Stars rozhodně není jen romance na pozadí katastrofického scénáře. Co to tedy je? Dobrodružný psychologický příběh s prvky thrilleru, do kterého se ona avizovaná romance jen tak mimochodem připlete. A jednotlivé ingredience jsou odměřeny přesně tak, jak se to na vesmírné sci-fi patří. Většina knihy je věnována právě boji o přežití a spřádání plánů na záchranu z nehostinné a tajuplné planety. Jako věrná vizualizace vám postačí obrázek ostříleného mladého vojáka Tarvera, kterýžto s sebou táhne chabě protestující mladou dědičku vesmírného impéria, která se odmítá vzdát civilizace, kterou pro ni v opuštěném koutu vesmíru reprezentují boty na vysokém podpatku. Tarver musí zpočátku bojovat nejen s útrapami cestování nehostinným terénem ale také s vlastními předsudky vůči Lilac a její neochotě přizpůsobit se nouzovým podmínkám ztroskotání.

 Nesnáším déšť a nesnáším tuhle planetu a nesnáším zimu a nesnáším moje hloupé, hloupé šaty. A nesnáším Tarvera, za to jak si vpředu vykračuje, jako by ho nic netrápilo, jako by zrovna nepadala voda z nebe, jako by si toho ani nevšiml. Nesnáším, že mi nabídne svoji bundu zrovna ve chvíli, kdy mi je taková zima, že nemůžu odmítnout. Alespoň jednou bych chtěla vypadat, jako že to sama zvládám.  - Lilac

~ Skoro-opuštěná planeta
Planeta na které přistáli/ztroskotali, nese známky činnosti pozemských kolonistů, po těch však není vidu ani slechu. Kde se schovávají, případně proč planetu opustili, to jsou jen jedny z otázek, na které se dva trosečníci snaží najít odpověď. Netrvá totiž dlouho a úzkostí je začnou naplňovat tajuplné hlasy a přízračná zjevení, které Lilac nedají spát. Tarver, ač se snaží vše zvládat s klidem jenu vlastním, si je až bolestně vědom, že přízračné prostředí planety si na křehké Lilac začíná vybírat svou daň. A to se ještě ani nedostali k vraku Ikara, kde na ně čekají další hrůzostrašné objevy. Sci-fi elementy, kterým je příběh poset sice nejdou příliš do hloubky, ale čtenáři připomínají, že ač je snadné na to zapomenout, celý příběh se odehrává světelné roky daleko v neprobádaném koutu vesmíru, kde je záchrana možná vůbec nečeká. Důkazem toho, jak moc si daly autorky záležet na psychologii postav a neotřelosti zápletky, jsou (úžasně vtipná) intermezza mezi jednotlivými kapitolami, které se v ději předbíhají a čtenáři vyzrazují, jak to celé má vlastně dopadnout. Čtenář je i přesto celou dobu v napětí, co se tam doopravdy stalo/stane a jak se Ikarovo ztroskotání a události na planetě vysvětlí.

~ Tarver a Lilac
Kniha vykazuje symptomy podobné trendům současných bestsellerů – střídající se POV, chcete-li vypravěče. Na rozdíl od nich je však tady rozhodně výhodou – dva hlavní hrdinové jsou totiž také hrdiny jedinými, a střídání jejich pohledů čtenáři umožní sledovat všechny důležité okamžiky a události z první ruky. Navíc je výborně zvládnuté – změna vypravěče nepřichází ani příliš brzy, ani příliš pozdě, je logická a jejich hlasy jsou dostatečně nezaměnitelné, aby každý z nich nabídl jinou perspektivu, se kterou je možné se na příběh dívat. Lilac a Tarver se skvěle doplňují, a to nejen ve vyprávění, protože brzy zjišťují, že by jeden bez druhého nepřežili. Ve své podstatě by to tak byl krásný intimní příběh o postupném sbližování dvou lidí... kdyby si s nimi planeta krutě nazahrávala.

    "Majore, do jaké míry jste dal najevo své city ke slečně LaRoux?"
"Středně."
"Prosím?"
"Jak mám takovou otázku zodpovědět?”

~Slovo závěrem
Děj These Broken Stars je úžasně originální a čtivý; příběh těchto dvou mladých lidí vás určitě chytí za srdce, ale… Právě jeho originalita je mojí jedinou výtkou na jeho adresu, protože už jsem ho někde četla. Zápletka spolu s rozuzlením se mi zdá být variací na sci-fi příběh polského sci-fi velmistra Stanislawa Lema, jen s jinými, mladšími postavami. Nejsem schopna posoudit, jestli si toho jsou autorky vědomy, jestli snad viděly jeden s filmů na motivy Lemova Solarisu a nechaly se vědomě či nevědomě inspirovat, ale podobností je tady tolik, že náhoda by to byla vskutku majestátní. Proto už čistě z principu nemůžu dát plný počet, i když bych moc chtěla. Alespoň knihu ale můžu směle doporučit dál.

Moje recenze na Goodreads
 [credits: úryvky jsou neoficiálními překlady anglické verze knihy, images:  ORBIT by inetgrafx, Crash by SimonWeaner]

4 komentářů:

annejude řekl(a)...

Ačkoli příběhům z vesmírného prostředí moc neholduju, kniha i její námět vypadá díky tvé recenzi strašně zajímavě a lákavě. Klobouk dolů za ten coverjumping, na to bych si zřejmě netroufla:D

Seesen řekl(a)...

Annejude: Knihu Doporučuju s velkým D komukoli! Coverjumping však už jen těm odvážným ;)

Anonymní řekl(a)...

Dá se ta kniha v Česku někde koupit? :)

Seesen řekl(a)...

Do češtiny kniha přeložena nebyla. Originál lze zřejmě sehnat ve dvou českých knihkupectvích: http://knihy.heureka.cz/these-broken-stars-amie-kaufman-meagan-spooner/
Za sebe pak můžu doporučit obchod The Book Depository.

Copyright © 2009 - Imaginary Whispers - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template